понедельник, 8 декабря 2014 г.

Тема. Символіка орнаменту й кольору в народній творчості. Символіка декору в мистецтві розпису писанки. Ескіз писанки.
 Мета. Розширити і поглибити знання учнів про одне з найбільших свят у християнській релігії - Великдень. Познайомити з символом воскресіння Ісуса Христа - писанкою. Збагатити активний словник учнів, розвивати мовлення. Під час виготовлення писанок розвивати творчість дітей, уяву, вміння підібрати кольори. Виховувати любов до всього живого, інтерес до усної народної творчості. Активізувати творчу ініціативу учнів.
Обладнання. Слайди до теми. Плакати із зразками писанок та символів, дерев’яні писанки, вишитий рушник, олівці, фарби, пензлі.
Хід уроку
І. Організаційна частина.

Вірш читає учень ("Ця ніч навіки стала святом" М. Турока).
 Народ, радій! Христос Воскрес!
Встав над правителем Пілатом.
У дивнім сяєві небес
Ця ніч навіки стала святом.
Народ, радій! Твоє буття у вічність злинуло віднині!
Ти пам’ятай, яке життя
Заповідалося людині.
Зверни свій погляд до небес,
Простри, нарешті, вільні руки.
Христос живий! Христос Воскрес!

Вчитель. Наближається одне з найбільших свят у християнській релігії - Великдень. Святкується воно в Україні ще з X століття. Свято пов’язане з воскресінням Ісуса Христа, тому й має назву Великдень.
Саме цього свята і стосується тема нашого уроку. /слайд№1/
Які ж завдання та зміст уроку. /слайд№2/
Давайте перед роботою розважимося і розгадаємо загадки. /слайд№3/
(Що святіше за хліб? (Паска). В одній бочці два тіста, а не змішуються? (Яйце).
У фарбах катається, до церкви збирається? (Яйце)).

II. Робота над темою уроку.
 Вчитель.  Чому саме яйце  символ свята? /слайд№4/
 Учень читає реферат.
( Повсюди в Україні живе прадавнє мистецтво творіння цих своєрідних художніх мініатюр, які разом з Великоднем і весною приходять у наші домівки, вселяючи надію у незнищеність життя і краси. Розквітають на писанках "квіти" й "сонечко".
Писанка - мініатюрний символ народного живопису. Провісники весни - птахи. Вони несуть яйце і виводять пташенят з настанням тепла. Найперше яйце, за легендою, мало в собі зародок цілого світу. З моменту, коли на його поверхню лягали мазки орнаменту, воно ставало святою писанкою).
               Вчитель.  Які ж  є  писанки ?  Розглянемо схему. /слайд№5/
( Крашанки – фарбовані яйця. Крапанки – яйця розфарбовані різнокольоровими крапочками, а роблять це за допомогою воску. Дряпанки – на кольоровому яйці видряпують орнамент. Мальованки – малюють олійними фарбами на світлому тлі. Писанки – восковий розпис трубочкою, писачком.)
                Вчитель. А тепер ми розглянемо види писанок /слайд№6, 7, 8, 9/.
                Учень читає реферат «Відомі українські писанкарі».
      Вчитель. Я розкажу вам про значення кольорів на писанці. /слайд№10, 11, 12, 13, 14, 15/
(Яйця, фарбовані в один колір, називають крашанками. Червона означає радість життя і любов, для молодих надія та одруження. Жовтий - уособлює місяць і зорі, а в господарстві -урожай. Блакитний - небо, повітря. Зелений - весна, воскресіння природи. Бронзовий - багата земля.)
      Вчитель. Крім кольору на писанці є безліч різних малюнків, елементів, орнаментів. Що ж вони означають і якими вони є ? /слайди№16 – 20 /
Що найчастіше зображують на писанках? /слайди№21 – 25 /
Розглянемо тепер готові писанки. /слайди№26, 27/
Сьогодні ви теж будете творцями писанок. Користуючись своєю уявою, знаннями, вмінням розмалюєте писанки. Ще виберете деякі символи для цього, допоможуть вам схеми та малюнки на дошці.
(Сонце - знак світла і життя. Бог - це світло.
Колосся і зерно - знак уособлення предків святою їжею.
Коло - знак безсмертя.
Півень - вістун дня, сторож добра проти зла.
Риба - вода - символ життя, щастя, здоров’я.)
Перед тим як розпочати роботу подивіться як можна поділити писанку перед нанесенням малюнка, це деякі варіанти а у вас можуть бути свої. /слайд№28/
             Практична діяльність учнів./слайд№26, 27 – під музику/

ІІІ. Підсумок уроку.
    Вчитель. Ваші роботи ще не закінчені, ви завершите їх вдома і підготуєте до виставки на слідуючий урок, а зараз на закінчення послухайте легенду та вірш про писанку. /слайд№29, 30/
    Учень читає легенду чи вірш.



Презентація до уроку

Предмет: Образотворче мистецтво
Урок: Великодній кошик 
Тема: Великодній кошик. Створення композиції «Що за диво ця писанка!» (живопис).
Мета: Навчити передавати найпростіші орнаменти писанок. Ознайомити з розмаїттям візерунків писанок, з історією виникнення та розпису писанок, їх символікою, кольорознавством, з звичаями, легендами та традиціями українського народу; розвивати фантазію; виховувати інтерес до звичаїв рідного народу.
Обладнання: Великодній кошик з писанками, зразки аплікацій, дитячих робіт, малюнки, презентація.
 Хід уроку
 І. Організаційна частина. 
Підготовка робочих місць (на перерві). Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.  
Звучить музика з альбому П. Чайковського «Пори року».
До великоднього свята
В кожнім краї залюбки
І бабусі, і малята
Розписують писанки.
Знаки сосонки і хвилі,
Берегині і стожар
На яйце вощить уміло
Наш вкраїнський писанкар.
Жар калини, літ лебідки,
Знак хрещатий і зірки –
Аплікують ось так дітки
На Поділлі писанки.
Тож часу дарма не гайте
І за писачком спішіть,
Свій орнамент вибирайте,
Писаночку розпишіть. 
Вчитель. Ви прослухали музику, вірш, розглянули наш святково прибраний кошик. Спробуйте визначити, про що ми говоритимемо на уроці. (Діти висловлюють свої думки.) Вчитель. Великдень – одне з найбільших християнських свят. Може хтось із вас щось знає про це свято? З чим воно пов’язане? (Відповіді дітей). Вчитель. Послухайте легенду. Сповнилися слова Ісуса і старозавітних пророків. Ісус третього дня після смерті воскрес із мертвих: зранку третього дня відхилився важкий камінь на гробі Ісуса, а з могили вдарила «велика ясність», а над гробом здійнявся воскреслий Христос, осяяний світлом великим, з кривавими слідами ран на руках і ногах. За хвилину Ісус зник, а гріб лишився порожнім. Перелякані воїни побігли до міста сповістити своєму сотнику про те, що сталося, та просили, щоб він їх не карав, бо вони не винні. Сотник сидів якраз при сніданні й мав їсти варені яйця. Почувши цю звістку, він розлютився і почав кричати: «Хіба може чоловік воскреснути із мертвих? Як з мертвого може статися щось живе, з червоного – біле, а з білого – червоне? Готуйтеся до смерті!»
       Воїни благали, щоб їм дарували життя. Наразі один із них глянув мимохідь на стіл і вигукнув: «Сотнику глянь чи не чудо це?» І сотник побачив, що всі яйця на тарілці, які були білі, стали червоними. Хвилину він не знав, що з ним діється, велика переміна сталася в його в серці. Нарешті він промовив: «Вірю вам, що Ісус воскрес, і вірю, що Він є Бог! Ідіть в мирі, і на спомин свого рятунку візьміть собі по одному червоному яйцю. Вони вас врятували.» І відтоді всі християни кожного Великодня готують писанки і віддають їх на пам’ятку, як Ісус врятував світ. 
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. 
Вчитель. По легенді ви зрозуміли, про яке свято ми будемо говорити. (Великдень). В цей день старі люди кажуть, що десь у горах Карпатських живе злий дух Ірод, прикутий до скелі 12-ма ланцюгами. Щороку посилає він на землю своїх слуг, а коли вони повертаються, запитує: «Чи живуть люди в злагоді та мирі? Чи шанують діти батьків своїх? Чи пишуть вони писанки?» Якщо пишуть , то він аж захлинається від злості. Бо люди, котрі пишуть писанки – його вороги. Плаче Ірод, зривається з ланцюгів, але ковалі ще сильніше приковують його і злий дух не має сили розірвати залізні прута.
Що є невід’ємною частиною цього свята, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки:
На округлих боках –
Наче небо в зірках,
Гарно розмальована.
Відгадайте, хто вона. (Писанка.) 
 (Діти розглядають кошик з писанками.)
Вчитель. Писанка – душа народу, що розквітає щороку навесні у Великдень дивними веселковими барвами. Це символ краси, весни, Великодня й України. Розписані писанки після освячення в церкві дарують родичам, друзям, промовляючи – «Христос воскрес!». У відповідь кажуть – «Воістину воскрес!» – і щиро дякують. Дарувати писанку – означає бажати щастя, здоров’я, доброї вдачі. 
Розписувати писанки жіноча справа: 
Виводить мама дивним писачком
По білому яйці воскові взори.
Мандрує писанка по мисочках
Із цибулинним золотим узваром.
Ось подивіться, як розписують писанку за допомогою воску і писачка.. З тієї хвилини, коли на яйце нанесли орнамент, воно перестає бути простим яйцем, а стає святою писанкою. Бо ці орнаменти – не прості малюнки. Це справжні обереги, які можуть захистити від злих сил. До речі, писанки не можна писати, якщо ти з кимось посварився чи перебуваєш у гніві, бо писанка – символ добра і сонця.
 Гляньте на ці писанки, які вони усі гарні та різні. Ці орнаменти не просто узори, а таємничі знаки.  Кожний елемент орнаменту є символом.




















































Вчитель. Існують різні техніки розпису Великодніх яєць, тому називаються вони по-різному. КРАШАНКИ – пофарбовані в один колір.
МАРМУРОВІ – на сире яйце накладають шматочки сухої фарби, кольорового паперу, обв’язують ганчіркою і варять.
ДРАПАНКИ – яйце фарбують у темну фарбу і потім за допомогою голки видряпують орнамент.
КРАПАНКА – малюнок складається з крапок різного кольору.
ПИСАНКА – розписується за допомогою воску і писачка. Писали писанки у чарівну ніч, співаючи тихенько пісеньки. Ось послухайте: … (Звучить запис.)
Вчитель. Писанки розписують різними фарбами.
Основні кольори: Червоний – радість, життя, надія. Жовтий – сонце, урожай. Зелений – пробудження природи. Білий – чистота. Погляньте, які є писанки… 
ІV. Самостійна робота під супровід музики. Розгляд кращих робіт, визначення помилок, оцінювання.
V. Вернісаж. - Давайте поглянемо на ваші малюнки. 
VІ. Цікава подорож. - Пропоную вам цікаву подорож… 
VІІ. Підсумок уроку. Чи сподобалась вам робота? Що ви запам’ятали про писанку? Що нового дізналися про види писанок та їх кольорову гаму?
Вчитель. Писанка – це дивосвіт. Цю красу шанує світ. З року в рік і крізь віки Всіх чарують писанки. Подаруйте писанки своїм батькам, братикам та сестричкам з найкращими побажаннями. 
 Поки що ми тільки доторкнулися до таємниць створення писанок, але ми ще повернемось до цієї теми не один раз. Вдома спробуйте напередодні Великодня застосувати знання на практиці.